Centennial Conference Championship Photo Gallery
LANCASTER, Pa. -- Dickinson's Isabel Cardi, Swarthmore's Clay Conley, Johns Hopkins' Annie Gutierrez and Dickinson's Elizabeth Lieb secured the top awards on the 2020 All-Centennial Women's Indoor Track & Field Team. Johns Hopkins' Bobby Van Allen also received Coach of the Year accolades to round out the major honors.
Cardi was named the Oustanding Track Performer from the championship after winning the 3,000 meters with the second-fastest time in the nation and a school-record mark of 9:47.34. The junior also anchored the silver-medal distance medley relay for the Red Devils. Cardi is the fifth Dickinson athlete win the award.
Conley and Gutierrez finished tied in the voting Outstanding Field Performer of the championship meet, making each co-winners of the award. Conley won both the shot put and weight throw, and set a new conference championship meet record in the weight throw. The senior becomes the second Garnet athlete to collect Outstanding Field Performer honors at the indoor meet.
Gutierrez won three field events and took fifth in another while also placing second in the 60-meter hurdles on the track. She won the pentathlon with 2973 points, the pole vault (3.56m) and the high jump (1.51m) and finished fifth in the long jump. Overall, she contributed 42 points to help JHU to the team title en route to becoming the second-straight and third overall athlete for Hopkins to earn the accolade.
Lieb put together a standout performance at her first CC indoor meet, winning both the long jump and triple jump for Dickinson to earn Outstanding Rookie honors. She becomes the second Red Devil to claim the top rookie honor.
Van Allen was selected by his peers as Coach of the Year for the third-straight season after guiding the Blue Jays to their 10th consecutive indoor crown.
Outstanding Track Performer – Isabel Cardi, Dickinson
Co-Outstanding Field Performer – Clay Conley, Swarthmore
Co-Outstanding Field Performer - Annie Gutierrez, Johns Hopkins
Outstanding Rookie – Elizabeth Lieb, Dickinson
Coach of the Year – Bobby Van Allen, Johns Hopkins
First Team
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Marissa Hsu | Johns Hopkins | Fr. | 60 | Newtown, Pa. / Council Rock High North |
Kass Wojcik | Bryn Mawr | So. | 200 | Andover, N.J. / Newton |
Helena Hall-Thomsen | Johns Hopkins | Fr. | 400 | Westerly, R.I. / Westerly |
Sydney Covitz | Swarthmore | Sr. | 800 | Washington, D.C. / Maret School |
Felicia Koerner | Johns Hopkins | Sr. | Mile | Munich, Germany / Bavarian International School |
Isabel Cardi | Dickinson | Jr. | 3000 | Swarthmore, Pa. / Strath Haven |
Sam Levy | Johns Hopkins | Sr. | 5000 | Fayetteville, N.Y. / Fayetteville-Manlius |
Jennica Terry | Bryn Mawr | Jr. | 60 Hurdles | Hebron, Md. / James M. Bennett |
Kate Hunt | Ursinus | So. | 4 x 200 | New Hope, Pa. / Solebury School |
Dominique Timmons | Ursinus | Fr. | 4 x 200 | Upper Darby, Pa. / Upper Darby |
Gianna Speranza | Ursinus | Jr. | 4 x 200 | North Wales, Pa. / Gwynedd Mercy Academy |
Rachel Coleman | Ursinus | Jr. | 4 x 200 | Blue Bell, Pa. / Wissahickon |
Alexandra Damron | Johns Hopkins | Jr. | 4 x 400 | Ridgefield, Conn. / Ridgefield |
Helena Hall-Thomsen | Johns Hopkins | Fr. | 4 x 400 | Westerly, R.I. / Westerly |
Hailey Sheppell | Johns Hopkins | Jr. | 4 x 400 | Mountain Lakes, N.J. / Mountain Lakes |
Ashley Tyburski | Johns Hopkins | So. | 4 x 400 | Plainfield, Ill. / Benet Academy |
June Sanchez | Franklin & Marshall | So. | 4 x 800 | King of Prussia, Pa. / Upper Merion Area |
Alexis Salerno | Franklin & Marshall | So. | 4 x 800 | Monmouth Beach, N.J. / Trinity Hall |
Laura Greene | Franklin & Marshall | So. | 4x800 | Glen Head, N.Y. / Friends Academy |
Sydney Dzenutis | Franklin & Marshall | Fr. | 4 x 800 | Norfolk, Conn. / Northwestern Regional |
Ella Baran | Johns Hopkins | So. | DMR | Germantown, Tenn. / Houston High |
Ashley Tyburski | Johns Hopkins | So. | DMR | Plainfield, Ill. / Benet Academy |
Sam Levy | Johns Hopkins | Sr. | DMR | Fayetteville, N.Y. / Fayetteville-Manlius |
Rebecca Grusby | Johns Hopkins | Sr. | DMR | Newton Center, Mass. / Newton South |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | Jr. | High Jump | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | Jr. | Pole Vault | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Elizabeth Lieb | Dickinson | Fr. | Long Jump | Easton, Pa. / Bethlehem Catholic |
Elizabeth Lieb | Dickinson | Fr. | Triple Jump | Easton, Pa. / Bethlehem Catholic |
Clay Conley | Swarthmore | Sr. | Shot Put | New Canaan, Conn. / New Canaan |
Clay Conley | Swarthmore | Sr. | Weight Throw | New Canaan, Conn. / New Canaan |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | Jr. | Heptathlon | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Second Team
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Jennica Terry | Bryn Mawr | Jr. | 60 | Hebron, Md. / James M. Bennett |
Jessica Lopez | Haverford | Jr. | 200 | South Pasadena, Calif. / Polytechnic School |
Ashley Tyburski | Johns Hopkins | So. | 400 | Plainfield, Ill. / Benet Academy |
Rose Teszler | Swarthmore | So. | 800 | Newton, Mass. / Newton North |
Sam Levy | Johns Hopkins | Sr. | Mile | Fayetteville, N.Y. / Fayetteville-Manlius |
Sarah House | Dickinson | Sr. | 3000 | Merrimack, N.H. / Merrimack |
Caelyn Reilly | Johns Hopkins | Sr. | 5000 | Bay Shore, N.Y. / Bay Shore |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | Jr. | 60 Hurdles | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Marina Ayuso | Johns Hopkins | Jr. | 4 x 200 | Key Biscayne, Fla. / Ransom Everglades |
Claudia Sesso | Johns Hopkins | Fr. | 4 x 200 | Needham, Mass. / Needham |
Ashley Tang | Johns Hopkins | Fr. | 4 x 200 | Shanghai / Shanghai American |
Chinaza Nwankpa | Johns Hopkins | So. | 4 x 200 | Darien, Ill. / Hinsdale Central High |
Rachel Coleman | Ursinus | Jr. | 4 x 400 | Blue Bell, Pa. / Wissahickon |
Dominique Timmons | Ursinus | Fr. | 4 x 400 | Upper Darby, Pa. / Upper Darby |
Michaela Coleman | Ursinus | Jr. | 4 x 400 | Blue Bell, Pa. / Wissahickon |
Jill Rotman | Ursinus | So. | 4 x 400 | Phoenixville, Pa. / Episcopal Academy |
Felicia Koerner | Johns Hopkins | Sr. | 4 x 800 | Munich, Germany / Bavarian International School |
Julianna Lazzari | Johns Hopkins | So. | 4 x 800 | Tarpon Springs, Fla. / Palm Harbor |
Sam Levy | Johns Hopkins | Sr. | 4 x 800 | Fayetteville, N.Y. / Fayetteville-Manlius |
Rebecca Grusby | Johns Hopkins | Sr. | 4 x 800 | Newton Center, Mass. / Newton South |
Allyson Yanega | Dickinson | Jr. | DMR | Center Valley, Pa. / Southern Lehigh |
Sarah Yanega | Dickinson | Jr. | DMR | Center Valley, Pa. / Southern Lehigh |
Lilianna Matala | Dickinson | So. | DMR | Schenectady, N.Y. / Notre Dame - Bishop Gibbons |
Isabel Cardi | Dickinson | Jr. | DMR | Swarthmore, Pa. / Strath Haven |
Alana Noehrenberg | Muhlenberg | Jr. | High Jump | Upper Dublin, Pa. / Upper Dublin |
Sophia Cortazzo | Johns Hopkins | Sr. | Pole Vault | Warren, N.J. / The Pingry School |
Marissa Hsu | Johns Hopkins | Fr. | Long Jump | Newtown, Pa. / Council Rock High North |
Veronica Montane | Johns Hopkins | Jr. | Triple Jump | Guaynabo, Puerto Rico / Academia Maria Reina |
Isabelle Deal | Ursinus | Fr. | Shot Put | Blackwood, N.J. / Washington Twp. |
Mary Smith | Dickinson | Sr. | Weight Throw | Carlisle, Pa. / Carlisle |
Rashida Haye | Muhlenberg | Sr. | Heptathlon | Sayreville, N.J. / Chatham |
Honorable Mention
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Dominique Timmons | Ursinus | Fr. | 60 | Upper Darby, Pa. / Upper Darby |
Chinaza Nwankpa | Johns Hopkins | So. | 200 | Darien, Ill. / Hinsdale Central High |
Alexandra Damron | Johns Hopkins | Jr. | 400 | Ridgefield, Conn. / Ridgefield |
Lilianna Matala | Dickinson | So. | 800 | Schenectady, N.Y. / Notre Dame - Bishop Gibbons |
Abby Dalton | Muhlenberg | So. | Mile | Macungie, Pa. / Emmaus |
Ella Baran | Johns Hopkins | So. | 3000 | Germantown, Tenn. / Houston High |
Felicia Koerner | Johns Hopkins | Sr. | 5000 | Munich, Germany / Bavarian International School |
Rashida Haye | Muhlenberg | Sr. | 60 Hurdles | Sayreville, N.J. / Chatham |
Faith Brown | Johns Hopkins | Sr. | High Jump | Little Rock, Ariz. / Little Rock Central |
Miayunique South | Johns Hopkins | Fr. | Pole Vault | Los Angeles, Calif. / Archer School for Girls |
Emily Mitchell | Muhlenberg | Jr. | Long Jump | Canton, Conn. / Canton |
Jessica Lopez | Haverford | Jr. | Triple Jump | South Pasadena, Calif. / Polytechnic School |
Kelsey Neff | Johns Hopkins | So. | Shot Put | Delmar, N.Y. / Academy of the Holy Names Upper |
Unique Tuberville | Haverford | Sr. | Weight Throw | Warner Robins, Ga. / Westfield School |
Maya Zimmerman | Swarthmore | Jr. | Heptathlon | Oakland, Calif. / College Prep |
Sportsmanship Team
- Anna Kyle, Bryn Mawr, Sr., Mons, Belgium
- Natalie Suess, Dickinson, Sr., New Egypt, N.J.
- Emily Natoli, Franklin and Marshall, Sr., Glenshaw, Pa.
- Emily Wielk, Gettysburg, Sr., West Haven, Conn.
- Unique Tuberville, Haverford, Sr., Warner Robins, Ga.
- Sophia Cortazzo, Johns Hopkins, Sr., Warren, N.J.
- Rachel Dixon, McDaniel, So., Crofton, Md.
- Alana Noehrenberg, Muhlenberg, Jr., Upper Dublin, Pa.
- Mirayda Martinez, Swarthmore, Sr., Houston, Texas
- Sophia Simoes, Ursinus, Sr., Wilmington, Del.