LANCASTER, Pa. -- Johns Hopkins' Ella Baran, Victoria Kadiri and Bobby Van Allen swept the major awards to lead the 2021 All-Centennial Women's Outdoor Track & Field team.
Baran was named Outstanding Track Performer of the championship after setting a new championship-meet record in the 1500 meters with a time of 4:26.10 and also anchored the winning 4x800 relay for the Blue Jays. Baran is the fourth straight and eighth overall Blue Jay to secure Outstanding Track Performer accolades at the outdoor meet.
Kadiri collected Outstanding Field Performer and Outstanding Rookie honors. The JHU standout freshman posted the time mark in Division III in the long jump (5.81m) and also captured gold in the high jump at the CC championship. Kadiri showed her versatility with a second-place mark in the 100-meter dash and fifth-place finish in the shot put, scoring 32 individual points to help Hopkins to the team title. She is the fourth Blue Jay to claim Outstanding Field Performer and second Blue Jay to win Outstanding Rookie since the award was instituted in 2013.
Van Allen was tabbed by his peers as Coach of the Year for the fourth time after guiding JHU to its 11th consecutive outdoor crown.
All-Centennial honors are awarded to the top-three placewinners in each individual event and the top two relay teams. See below for the complete list of honorees.
Outstanding Track Performer – Ella Baran, Johns Hopkins
Outstanding Field Performer – Victoria Kadiri, Johns Hopkins
Outstanding Rookie – Victoria Kadiri, Johns Hopkins
Coach of the Year – Bobby Van Allen, Johns Hopkins
First Team
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Mariana Penuela Rodriguez | Dickinson | Fr. | 100 | Summit, N.J. / Summit |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | Sr. | 100 Hurdles | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Sara Penuela Rodriguez | Dickinson | Fr. | 200 | Summit, N.J. / Summit |
Sara Penuela Rodriguez | Dickinson | Fr. | 400 | Summit, N.J. / Summit |
Darya Mikusova | Dickinson | Fr. | 400 Hurdles | Niantic, Conn. / East Lyme |
Ariel Keklak | Johns Hopkins | Sr. | 800 | Sudbury, Mass. / Lincoln-Sudbury |
Ella Baran | Johns Hopkins | Jr. | 1500 | Plymouth, Minn. / Houston |
Mari Avola | Muhlenberg | Jr. | 3,000 Steeplechase | Harvard, Mass. / Stoneham |
Isabel Cardi | Dickinson | Sr. | 5,000 | Media, Pa. / Strath Haven |
Elaina Clancy | Dickinson | Jr. | 10,000 | Boiling Springs, Pa. / Boiling Springs |
Rachel Coleman | Ursinus | Sr. | 4 x 100 | Blue Bell, Pa. / Wissahickon |
Kate Hunt | Ursinus | Jr. | 4 x 100 | New Hope, Pa. / Solebury School |
Katy Jenkins | Ursinus | Fr. | 4 x 100 | Doylestown, Pa. / Central Bucks West |
Dominique Timmons | Ursinus | So. | 4 x 100 | Upper Darby, Pa. / Upper Darby |
Mariana Penuela Rodriguez | Dickinson | Fr. | 4 x 400 | Summit, N.J. / Summit |
Darya Mikusova | Dickinson | Fr. | 4 x 400 | Niantic, Conn. / East Lyme |
Emerlee Simons | Dickinson | Fr. | 4 x 400 | Princeton, N.J. / Stuart Country Day of the Sacred Heart |
Sara Penuela Rodriguez | Dickinson | Fr. | 4 x 400 | Summit, N.J. / Summit |
Paloma Hancock | Johns Hopkins | Fr. | 4 x 800 | Lafayette, Calif. / Campolindo |
Ella Baran | Johns Hopkins | Jr. | 4 x 800 | Plymouth, Minn. / Houston |
Maisy Webster | Johns Hopkins | Sr. | 4 x 800 | East Aurora, N.Y. / East Aurora |
Lily Sheth | Johns Hopkins | Fr. | 4 x 800 | Lexington, Mass. / Lexington |
Victoria Kadiri | Johns Hopkins | Fr. | High Jump | Lynn, Mass. / Phillips Academy |
Victoria Kadiri | Johns Hopkins | Fr. | Long Jump | Lynn, Mass. / Phillips Academy |
Cherease Lamm | Johns Hopkins | Jr. | Triple Jump | Cypress, Texas / Cypress Ranch |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | Sr. | Pole Vault | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Isabelle Deal | Ursinus | So. | Javelin | Blackwood, N.J. / Washington Twp. |
Isabelle Deal | Ursinus | So. | Shot Put | Blackwood, N.J. / Washington Twp. |
Abby Everett | Dickinson | Fr. | Discus | Palmerton, Pa. / Palmerton Area |
Julia Zambo | Johns Hopkins | So. | Hammer Throw | Easton, Pa. / Bethlehem Catholic |
Second Team
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Victoria Kadiri | Johns Hopkins | Fr. | 100 | Lynn, Mass. / Phillips Academy |
Kayleigh Durning | Muhlenberg | Jr. | 100 Hurdles | Green Lane, Pa. / Upper Perkiomen |
Mariana Penuela Rodriguez | Dickinson | Fr. | 200 | Summit, N.J. / Summit |
Alexandra Damron | Johns Hopkins | Sr. | 400 | Ridgefield, Conn. / Ridgefield |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | Sr. | 400 Hurdles | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Therese Olshanski | Johns Hopkins | Sr. | 800 | Mountain Lakes, N.J. / Mountain Lakes |
Therese Olshanski | Johns Hopkins | Sr. | 1500 | Mountain Lakes, N.J. / Mountain Lakes |
Jenna Lozzi | Ursinus | So. | 3,000 Steeplechase | Toms River, N.J. / Toms River East |
Alex Ross | Johns Hopkins | Jr. | 5,000 | Glastonbury, Conn. / Glastonbury |
Emma Kline | Franklin & Marshall | Fr. | 10,000 | Kinnelon, N.J. / Kinnelon |
Emerlee Simons | Dickinson | Fr. | 4 x 100 | Princeton, N.J. / Stuart Country Day of the Sacred Heart |
Mariana Penuela Rodriguez | Dickinson | Fr. | 4 x 100 | Summit, N.J. / Summit |
Sara Penuela Rodriguez | Dickinson | Fr. | 4 x 100 | Summit, N.J. / Summit |
Darya Mikusova | Dickinson | Fr. | 4 x 100 | Niantic, Conn. / East Lyme |
Anna Zaeske | Johns Hopkins | Fr. | 4 x 400 | Los Altos, Calif. / Los Altos |
Monal Daterao | Johns Hopkins | Fr. | 4 x 400 | Suffern, N.Y. / Suffern Senior |
Alexandra Damron | Johns Hopkins | Sr. | 4 x 400 | Ridgefield, Conn. / Ridgefield |
Ariel Keklak | Johns Hopkins | Sr. | 4 x 400 | Sudbury, Mass. / Lincoln-Sudbury |
June Sanchez | Franklin & Marshall | Jr. | 4 x 800 | King of Prussia, Pa. / Upper Merion Area |
Laura Greene | Franklin & Marshall | Jr. | 4 x 800 | Glen Head, N.Y. / Friends Academy |
Alexis Salerno | Franklin & Marshall | Jr. | 4 x 800 | Monmouth Beach, N.J. / Trinity Hall |
Elizabeth O'Connell | Franklin & Marshall | Jr. | 4 x 800 | Glen Ridge, N.J. / Glen Ridge |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | Sr. | High Jump | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | Sr. | Long Jump | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Veronica Montane | Johns Hopkins | Sr. | Triple Jump | Guaynabo, Puerto Rico / Academia Maria Reina |
Taryn Silvernale | Johns Hopkins | Fr. | Pole Vault | Stroudsburg, Pa. / Stroudsburg |
Veronica Montane | Johns Hopkins | Sr. | Javelin | Guaynabo, Puerto Rico / Academia Maria Reina |
Jacqueline Allen | Ursinus | Fr. | Shot Put | Langhorne, Pa. / Neshaminy |
Vikki Rueda-Juarez | Ursinus | Sr. | Discus | Trenton, N.J. / Solebury School (Pa.) |
Emma Steffan | Franklin & Marshall | Jr. | Hammer Throw | Quincy, Mass. / Thayer Academy |
Honorable Mention
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Chinaza Nwankpa | Johns Hopkins | Jr. | 100 | Darien, Ill. / Hinsdale Central |
Darya Mikusova | Dickinson | Fr. | 100 Hurdles | Niantic, Conn. / East Lyme |
Claudia Sesso | Johns Hopkins | So. | 200 | Needham, Mass. / Needham |
Emerlee Simons | Dickinson | Fr. | 400 | Princeton, N.J. / Stuart Country Day of the Sacred Heart |
Kayleigh Durning | Muhlenberg | Jr. | 400 Hurdles | Green Lane, Pa. / Upper Perkiomen |
Sarah Yanega | Dickinson | Sr. | 800 | Center Valley, Pa. / Southern Lehigh |
Abby Dalton | Muhlenberg | Jr. | 1500 | Macungie, Pa. / Emmaus |
Kate Henderson | Franklin & Marshall | So. | 3,000 Steeplechase | Hillsdale, N.J. / Pascack Valley |
Aishanee Wijeratna | Johns Hopkins | Jr. | 5,000 | Kirkland, Wash. / Interlake |
Kathrin O'Brien | Gettysburg | Jr. | 10,000 | Lynchburg, Va. / Virginia Episcopal School |
Alana Noehrenberg | Muhlenberg | Sr. | High Jump | Upper Dublin, Pa. / Upper Dublin |
Sara Penuela Rodriguez | Dickinson | Fr. | Long Jump | Summit, N.J. / Summit |
Maddie Gidman | Dickinson | So. | Triple Jump | Willington, Conn. / Edwin O. Smith |
Alexa Schauder | Gettysburg | Fr. | Pole Vault | Cedar Knolls, N.J. / Whippany Park |
Holly Ferrara | Gettysburg | Fr. | Javelin | Holland, Pa. / Council Rock South |
Julia Zambo | Johns Hopkins | So. | Shot Put | Easton, Pa. / Bethlehem Catholic |
Katherine Mangione | Gettysburg | Jr. | Discus | Doyletown, Pa. / Villa Joseph Marie |
Diana Bianco Riley | Gettysburg | Sr. | Hammer Throw | Seekonk, Mass. / St. Mary Academy Bay View |
Sportsmanship Team
- Alexandra Colby, Dickinson, Jr., Hingham, Mass.
- Kate Henderson, Franklin & Marshall, So., Hillsdale, N.J.
- Rachel Fischler, Gettysburg, Fr., Avon, Conn.
- Veronica Montane, Johns Hopkins, Sr., Guaynabo, Puerto Rico
- Sarah Case, McDaniel, Jr., Frederick, Md.
- Kayleigh Durning, Muhlenberg, Jr., Green Lane, Pa.
- Neve Durrwachter, Ursinus, Sr., Williamsport, Pa.
Outstanding Performers (1994-2002)
1994-Julie Cox, McDaniel
1995-Holly Shaginaw, Dickinson
1996-Danielle Duffy, Swarthmore
1997-Holly Shaginaw, Dickinson
1998-Catherine Laine, Swarthmore
1999-Kate Westfall, Haverford
2000-Jamie Falcone, McDaniel
2001-Jane Steinemann, Haverford
2002-Imo Akpan, Swarthmore
Outstanding Track Performers (2003-present)
2003-Callie Bradley, Dickinson
2004-Callie Bradley, Dickinson
2005-Danielle Seiler, Muhlenberg
2006-Lauren Parker, Gettysburg
2007-Cait Bradley, Dickinson
2008-Cait Bradley, Dickinson
2009-Christa Johnson, Ursinus
2009-Cait Bradley, Dickinson
2010-Laura Paulsen, Johns Hopkins
2011-Kenyatta Givans, Swarthmore
2012-Hannah Eckstein, Johns Hopkins
2013-Megan McDonald, Johns Hopkins
2014-Sara Patterson, Dickinson
2015-Sophia Meehan, Johns Hopkins
2016-Katie McMenamin, Swarthmore
2017-Felicia Koerner, Johns Hopkins
2018-Maya Hammonds, Johns Hopkins
2019-Maya Hammonds, Johns Hopkins
2021-Ella Baran, Johns Hopkins
Outstanding Field Performers (2003-present)
2003-Kathy Darling, Johns Hopkins
2004-Kristy Costa, McDaniel
2005-Kristy Costa, McDaniel
2006-Jessie Belden, Haverford
2007-Sarah Mitchell, Muhlenberg
2008-Shannon Yates, Gettysburg
2009-Jessie Belden, Haverford
2010-Alexandra Faust, Muhlenberg
2011-Kylie Lipinski, Haverford
2012-Alexandra Van Tuyl, Gettysburg
2013-Emily Swenson, Johns Hopkins
2014-Katie McCoubrie, Gettysburg
2015-Osazenoriuwa Ebose, Swarthmore
2016-Jenn Su, Johns Hopkins
2017-Alyssa Ward, Franklin & Marshall
2018-Alyssa Ward, Franklin & Marshall
2019-Clay Conley, Swarthmore
2021-Victoria Kadiri, Johns Hopkins
Outstanding Rookie Performers (2013-present)
2013-Megan McDonald, Johns Hopkins
2014-Sophie Moore, Dickinson
2015-Alyssa Ward, Franklin & Marshall
2016-Kayla Camacho, Swarthmore
2017-Rachel Wylie, Franklin & Marshall
2018-Jennica Terry, Bryn Mawr
2019-Corrin Ferrizzi, Muhlenberg
2021-Victoria Kadiri, Johns Hopkins
Coaches of the Year
2010-Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2011-Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2012-
2013-Fran Rizzo, Haverford
2014-Pete Carroll, Swarthmore
2015-Don Nichter, Dickinson
2016-Bobby Van Allen, Johns Hopkins
2017-Don Nichter, Dickinson
2018-Pete Carroll, Swarthmore
2019-Pete Carroll, Swarthmore
2021-Bobby Van Allen, Johns Hopkins