Centennial Conference Championship Photo Gallery
LANCASTER, Pa. -- Haverford's Jamie Moreland, Johns Hopkins' Justin Canedy and Dickinson's Cole Boback collected major awards to lead the 2020 All-Centennial Men's Indoor Track & Field Team. Ursinus head coach Carl Blickle was also named Coach of the Year in voting amongst his peers.
Moreland earned Outstanding Track Performer honors after winning a pair of golds at the championship meet. He crossed first in the mile, led off the first-place distance medley relay for the Fords and also placed third in the 800 meters. The sophomore becomes the third straight and eighth overall Haverford runner to claim Outstanding Track Performer accolades.
Canedy pieced together a dominant championship, unanimously earning Outstanding Field Performer honors after becoming the first athlete in conference history to win four individual events. The sophomore won the high jump, long jump, 60-meter dash and 60 hurdles to help lead the Blue Jays to the team title. Canedy is the fourth Blue Jay to win top field performer laurels.
Boback was honored as the Outstanding Rookie of the meet with a pair of victories in the 200 and 400-meter dash. He also contributed to second-place 4x200 relay and fourth-place 4x400 relay squads for the Red Devils. He is the second Dickinson athlete to receive Outstanding Rookie honors.
Blickle was selected as Coach of the Year after leading the Bears to their first runner-up finish at the championships since 2011. The Bears set a program record with 139 team points.
Outstanding Track Performer – Jamie Moreland, Haverford
Outstanding Field Performer – Justin Canedy, Johns Hopkins
Outstanding Rookie – Cole Boback, Dickinson
Coach of the Year – Carl Blickle, Ursinus
First Team
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Justin Canedy | Johns Hopkins | So. | 60 | Medina, Ohio / Buckeye |
Cole Boback | Dickinson | Fr. | 200 | Carlisle, Pa. / Carlisle |
Cole Boback | Dickinson | Fr. | 400 | Carlisle, Pa. / Carlisle |
Sam Morgan | Muhlenberg | So. | 800 | Allentown, Pa. / Parkland |
Jamie Moreland | Haverford | So. | Mile | Los Angeles, Calif. / Campbell Hall |
Declan Hines | Johns Hopkins | Jr. | 3000 | Melville, N.Y. / Saratoga Springs |
Jared Pangallozzi | Johns Hopkins | Jr. | 5000 | Maplewood, N.J. / Columbia |
Justin Canedy | Johns Hopkins | So. | 60 Hurdles | Medina, Ohio / Buckeye |
Octavious Carter | Ursinus | So. | 4 x 200 | Souderton, Pa. / La Salle College H.S |
Aviv Hogan Appell | Ursinus | Fr. | 4 x 200 | Metuchen, N.J. / Metuchen |
Bradley Duncan-Taylor | Ursinus | So. | 4 x 200 | Kingston, Jamaica / Jamaica College |
Tyler Reilly | Ursinus | So. | 4 x 200 | Thornhurst, Pa. / North Pocono |
Tyler Reilly | Ursinus | So. | 4 x 400 | Thornhurst, Pa. / North Pocono |
Dylan Simms | Ursinus | Fr. | 4 x 400 | East Greenville, Pa. / Upper Perkiomen |
Payton Stanziani | Ursinus | Fr. | 4 x 400 | Gilbertsville, Pa. / Boyertown |
Andre Kelly | Ursinus | Sr. | 4 x 400 | Radnor, Pa. / Radnor |
Kevin Hudson | Swarthmore | Jr. | 4 x 800 | Plainsboro, N.J. / West Windsor Plainsboro South |
Chris Brandt | Swarthmore | So. | 4 x 800 | Irvington, N.Y. / Irvington |
Aidan Cantine | Swarthmore | Fr. | 4 x 800 | Sammamish, Wash. / Eastside Catholic |
Aiden Tomov | Swarthmore | Fr. | 4 x 800 | Havertown, Pa. / Haverford Twp. |
Jamie Moreland | Haverford | So. | DMR | Los Angeles, Calif. / Campbell Hall |
Sam Ditkovsky | Haverford | Sr. | DMR | Weston, Conn. / Weston |
Hiro Kawakatsu | Haverford | Sr. | DMR | Tokyo, Japan / Bronxville (N.Y.) |
Matt Katz | Haverford | Jr. | DMR | Huntington, N.Y. / Harborfields |
Justin Canedy | Johns Hopkins | So. | High Jump | Medina, Ohio / Buckeye |
Ethan Gadra | Haverford | So. | Pole Vault | West Chester, Pa. / Westtown School |
Justin Canedy | Johns Hopkins | So. | Long Jump | Medina, Ohio / Buckeye |
Cameron Ford | Muhlenberg | Sr. | Triple Jump | Triangle, Va. / Maret School (D.C.) |
Griffin McMann | Ursinus | Jr. | Shot Put | Sellersville, Pa. / Pennridge |
Griffin McMann | Ursinus | Jr. | Weight Throw | Sellersville, Pa. / Pennridge |
Liam Posten | Johns Hopkins | Fr. | Heptathlon | Stroudsburg, Pa. / East Stroudsburg High South |
Second Team
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Octavious Carter | Ursinus | So. | 60 | Souderton, Pa. / La Salle College H.S. |
Aviv Hogan Appell | Ursinus | Fr. | 200 | Metuchen, N.J. / Metuchen |
Payton Stanziani | Ursinus | Fr. | 400 | Gilbertsville, Pa. / Boyertown |
Alex Dixon | Johns Hopkins | So. | 800 | Cranberry Township, Pa. / Seneca Valley |
Dylan McKeever | Gettysburg | Jr. | Mile | Furlong, Pa. / Central Bucks East |
Jason Richwall | Muhlenberg | Sr. | 3000 | Medford, N.J. / Shawnee |
Declan Hines | Johns Hopkins | Jr. | 5000 | Melville, N.Y. / Saratoga Springs |
Daniel Maloney | Ursinus | Fr. | 60 Hurdles | Huntingdon Valley, Pa. / Lower Moreland |
Cole Boback | Dickinson | Fr. | 4 x 200 | Carlisle, Pa. / Carlisle |
Ryan Murphy | Dickinson | Sr. | 4 x 200 | West Pittston, Pa. / Wyoming Area |
Ben Brandeis | Dickinson | So. | 4 x 200 | Allison Park, Pa. / Hampton |
Kacper Rzempoluch | Dickinson | Jr. | 4 x 200 | Princeton, N.J. / West Windsor Plainsboro North |
Mikyas Kisi | McDaniel | Sr. | 4 x 400 | Baltimore, Md. / Archbishop Curley |
Michael Gallagher | McDaniel | Sr. | 4 x 400 | Elko, Nev. / Elko |
Zach Stango | McDaniel | So. | 4 x 400 | Burtonsville, Md. / Paint Branch |
Nicholas Razze | McDaniel | Fr. | 4 x 400 | Pitman, N.J. / Pitman |
Simon Perales | Haverford | Jr. | 4 x 800 | Oberlin, Ohio / Oberlin |
Jeffrey Allen | Haverford | So. | 4 x 800 | Los Angeles, Calif. / Windward School |
Nico Tripeny | Haverford | So. | 4 x 800 | Corning, N.Y. / Corning-Painted Post |
Charlie Ferguson | Haverford | Fr. | 4 x 800 | Westminister, Md. / Westminister |
Daniel Chen | Johns Hopkins | Fr. | DMR | Peoria, Ill. / Ill. Math & Science Academy |
Elias Boussouf | Johns Hopkins | So. | DMR | Silver Spring, Md. / James Hubert Blake |
Alex Dixon | Johns Hopkins | So. | DMR | Cranberry Township, Pa. / Seneca Valley |
Vipul Bhat | Johns Hopkins | Sr. | DMR | Voorhees, N.J. / Eastern |
Zachary Crebbin | Ursinus | So. | High Jump | Newtown, Conn. / Newtown |
Alex Flowers | Swarthmore | Jr. | Pole Vault | Petersburg, N.Y. / Berlin |
Matthew Su | Johns Hopkins | Sr. | Long Jump | Jericho, N.Y. / Jericho Senior |
Owen Bianchi | Johns Hopkins | Fr. | Triple Jump | Greenwich, Conn. / Greenwich |
Brock Hartman | Dickinson | Jr. | Shot Put | Hanover, Pa. / New Oxford |
Elek Ferency | Muhlenberg | Fr. | Weight Throw | Easton, Pa. / Easton |
Nicholas Grissinger | Gettysburg | Jr. | Heptathlon | Palmyra, Pa. / Milton Hershey |
Honorable Mention
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Matthew Su | Johns Hopkins | Sr. | 60 | Jericho, N.Y. / Jericho Senior |
Tyler Reilly | Ursinus | So. | 200 | Thornhurst, Pa. / North Pocono |
Tyler Reilly | Ursinus | So. | 400 | Thornhurst, Pa. / North Pocono |
Jamie Moreland | Haverford | So. | 800 | Los Angeles, Calif. / Campbell Hall |
Samuel Sheldon | Gettysburg | Sr. | Mile | Tully, N.Y. / Tully |
Jared Pangallozzi | Johns Hopkins | Jr. | 3000 | Maplewood, N.J. / Columbia High |
Sam McCalpin | Haverford | Sr. | 5000 | Louisville, Ky. / Trinity |
Elias Boussouf | Johns Hopkins | So. | 60 Hurdles | Silver Spring, Md. / James Hubert Blake |
Ben Arehart | Muhlenberg | So. | High Jump | Delhi, N.Y. / Delaware Academy |
Adam Gamber | Dickinson | Sr. | Pole Vault | Greensburg, Pa. / Hempfield |
Kenneth Barnes | Gettysburg | Sr. | Long Jump | Edison, N.J. / Westminster School (Conn.) |
John Panny | Muhlenberg | Fr. | Triple Jump | Allentown, Pa. / Parkland |
Nick Galbraith | Ursinus | So. | Shot Put | Spring City, Pa. / Pope John Paul |
Nana Yaw Agyeman | Dickinson | Fr. | Weight Throw | Glastonbury, Conn. / Glastonbury |
Matthew Su | Johns Hopkins | Sr. | Heptathlon | Jericho, N.Y. / Jericho Senior |
Sportsmanship Team
- Adam Gamber, Dickinson, Sr., Greensburg, Pa.
- Ryan Braun, Franklin & Marshall, Jr., Bethesda, Md.
- Luke Matzke, Gettysburg, Jr., Collegeville, Pa.
- James Barker, Haverford, Sr., Short Hills, N.J.
- Jack Armand, Johns Hopkins, Sr., Glen Mills, Pa.
- Nick Razze, McDaniel, Fr., Pitman, N.J.
- Sam Morgan, Muhlenberg, So., Allentown, Pa.
- Graham Doskoch, Swarthmore, Sr., Berkeley Heights, N.J.
- Zach Crebbin, Ursinus, So., Newtown, Conn.