Championship Information
May 6-8, 2022
Hosted by Ursinus College | Collegeville, Pa.
Heat Sheet
Performance List | Live Results | Video
Results
Team Scoring
1. Ursinus - 215
2. Johns Hopkins - 189
3. Dickinson - 101
4. Muhlenberg - 81
5. McDaniel - 78
6. Haverford - 71
7. Gettysburg - 48
8. Swarthmore - 46
9. Franklin & Marshall - 29
Event Winners
100: Nick Balenzano, DC
110 Hurdles: Tyren Proctor, MCD
200: Tyler Reilly, URS
400: Tyler Reilly, URS
400 Hurdles: Nick Razze, MCD (championship record)
800: Arthur Beyer, JHU
1500: Jamie Moreland, HAV
Steeplechase: Christopher Scharf, DC
5,000: Christopher Scharf, DC
10,000: Gavin McElhennon, JHU (championship record)
4 x 100 Relay: Ursinus (Carter, Reilly, Crebbin, Tabor)
4 x 400 Relay: Ursinus (Tabor, Stanziani, Greaves, Reilly)
4 x 800 Relay: Swarthmore (Rothenberg, Praitis Hill, Tomov, Cantine)
Discus: Dylan DeMagistris, MUH
Hammer Throw: Nick Galbraith, URS
High Jump: Zachary Crebbin, URS
Javelin: Noel House, MUH
Long Jump: Matthew Su, JHU
Pole Vault: Brody Myers, URS
Shot Put: Nick Galbraith, URS
Triple Jump: John Panny, MUH
Decatholon: Bastiaan Phair, SWA
Buy Championship Photos from David Sinclair Photography
Event Schedule
Friday, May 6 (exact start times, unless specified as approximate)
1:00 pm | HEP 100HH |
High Jump (indoors) | |
Shot Put | |
200 to follow | |
1:00 pm | Pole Vault (W) (indoors) |
Pole Vault (M) (indoors) | |
1:30 pm | DEC 100m |
DEC Long Jump | |
DEC Shot Put | |
DEC High Jump | |
DEC 400m to follow | |
2:30 pm | Hammer Throw (W) |
Hammer Throw (M) | |
5:00 pm | 10,000m (M) |
5:45 pm | 10,000m (W) |
*start time may be pushed back due to weather conditions
Saturday, May 7
11:00 am | HEP Long Jump |
HEP Javelin | |
HEP 800 to follow | |
11:00 am | DEC 110 Hurdles |
DEC Discus/Pole Vault/Javelin/ 1500 to follow (Pole Vault indoors) | |
*Multi time schedule is estimate only. All events will begin 30 minutes after preceding event. | |
12:00 pm | Long Jump (W) |
12:00 pm | Steeplechase (M) |
12:00 pm | High Jump (M) |
12:25 pm | Steeplechase (W) |
12:50 pm | 110 HH prelims (M) |
1:05 pm | 110 HH prelims (W) |
1:20 pm | 400m prelims (M) |
1:30 pm | Discus (W) |
1:35 pm | 400m prelims (W) |
1:50 pm | 100 prelims (M) |
2:05 pm | 100 prelims (W) |
2:20 pm | 800 prelims (M) |
2:30 pm | Long Jump (M) |
2:30 pm | High Jump (W) |
2:40 pm | 800 prelims (W) |
3:00 pm | Discus (M) |
3:00 pm | 400 IH prelims (M) |
3:20 pm | 400 IH prelims (W) |
3:40 pm | 200 prelims (M) |
3:55 pm | 200 prelims (W) |
4:20 pm | 4x800 (M) |
4:30 pm | 4x800 (W) |
Sunday, May 8
11:00 am | Javelin (M) |
11:00 am | Shot Put (W) |
11:00 am | 4x100 (M) |
11:10 am | 4x100 (W) |
11:20 am | 1500m (M) |
11:30 am | Triple Jump (M) |
11:50 am | 1500m (W) |
12:20 pm | 100 HH (M) |
12:30 pm | 100 HH (W) |
12:40 pm | 400m (M) |
12:50 pm | 400m (W) |
1:00 pm | Shot Put (M) |
1:00 pm | Javelin (W) |
1:00 pm | 100m (M) |
1:10 pm | 100m (W) |
1:20 pm | 800m (M) |
1:30 pm | 800m (W) |
1:30 pm | Triple Jump (W) |
1:40 pm | 400 Hurdles (M) |
1:50 pm | 400 Hurdles (W) |
2:00 pm | 200m (M) |
2:10 pm | 200m (W) |
2:20 pm | 5000m (M) |
2:50 pm | 5000m (W) |
3:20 pm | 4x400 (M) |
3:30 pm | 4x400 (W) |
3:40 pm | Awards Ceremony |