Posted: Mar 05, 2019
Outstanding Track Performer – Caelyn Reilly, Johns Hopkins
Outstanding Field Performer – Maya Hammonds, Johns Hopkins
Outstanding Rookie – Corrin Ferrizzi, Muhlenberg
Coach of the Year – Bobby Van Allen, Johns Hopkins
First Team
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Naji Thompson | Dickinson | Sr. | 60 | Springfield, N.J. / Oak Knoll |
Maya Hammonds | Johns Hopkins | Sr. | 200 | New Hartford, N.Y. / New Hartford Senior |
Alexandra Damron | Johns Hopkins | So. | 400 | Ridgefield, Conn. / Ridgefield |
Erin Brush | Johns Hopkins | Sr. | 800 | Mason, Ohio / William Mason |
Therese Olshanski | Johns Hopkins | So. | Mile | Mountain Lakes, N.J. / Mountain Lakes |
Caelyn Reilly | Johns Hopkins | Jr. | 3000 | Bay Shore, N.Y. / Bay Shore |
Caelyn Reilly | Johns Hopkins | Jr. | 5000 | Bay Shore, N.Y. / Bay Shore |
Jennica Terry | Bryn Mawr | So. | 60 Hurdles | Hebron, Md. / James M. Bennett |
Kate Hunt | Ursinus | Fr. | 4 x 200 | New Hope, Pa. / Solebury School |
Michela Coleman | Ursinus | So. | 4 x 200 | Blue Bell, Pa. / Wissahickon |
Gianna Speranza | Ursinus | So. | 4 x 200 | North Wales, Pa. / Gwynedd Mercy Academy |
Rachel Coleman | Ursinus | So. | 4 x 200 | Blue Bell, Pa. / Wissahickon |
Hannah Miller | Johns Hopkins | Sr. | 4 x 400 | Coppell, Texas / Ursuline Academy of Dallas |
Ashley Tyburski | Johns Hopkins | Fr. | 4 x 400 | Plainfield, Ill. / Benet Academy |
Hailey Sheppell | Johns Hopkins | So. | 4 x 400 | Mountain Lakes, N.J. / Mountain Lakes |
Alexandra Damron | Johns Hopkins | So. | 4 x 400 | Ridgefield, Conn. / Ridgefield |
Kenzi Himelein-Wachowiak | Swarthmore | Sr. | 4 x 800 | Asheville, N.C. / A.C. Reynolds |
Nora Blodgett | Swarthmore | Fr. | 4 x 800 | Flagstaff, Ariz. / Northland Prep |
Sydney Covitz | Swarthmore | Jr. | 4 x 800 | Washington, D.C. / Maret School |
Lilly Price | Swarthmore | Jr. | 4 x 800 | |
Allyson Yanega | Dickinson | So. | DMR | Center Valley, Pa. / Southern Lehigh |
Natalie Suess | Dickinson | Jr. | DMR | New Egypt, N.J. / New Egypt |
Sarah Yanega | Dickinson | So. | DMR | Center Valley, Pa. / Southern Lehigh |
Isabel Cardi | Dickinson | So. | DMR | Media, Pa. / Strath Haven |
Naomi Bronkema | Swarthmore | Jr. | High Jump | Strasburg, Pa. / Lancaster Mennonite |
Annie Gutierrez | Johns Hopkins | So. | Pole Vault | Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades |
Maya Hammonds | Johns Hopkins | Sr. | Long Jump | New Hartford, N.Y. / New Hartford Senior |
Corrin Ferrizzi | Muhlenberg | Fr. | Triple Jump | Pottstown, Pa. / Owen J. Roberts |
Clay Conley | Swarthmore | Jr. | Shot Put | New Canaan, Conn. / New Canaan |
Clay Conley | Swarthmore | Jr. | Weight Throw | New Canaan, Conn. / New Canaan |
Maya Hammonds | Johns Hopkins | Sr. | Heptathlon | New Hartford, N.Y. / New Hartford Senior |
Second Team
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Jessica Lopez | Haverford | So. | 60 | South Pasadena, Calif. / Polytechnic School |
Jessica Lopez | Haverford | So. | 200 | South Pasadena, Calif. / Polytechnic School |
Kaitlin Muccio | Franklin & Marshall | Sr. | 400 | River Vale, N.J. / Pascack Valley |
Allyson Yanega | Dickinson | So. | 800 | Center Valley, Pa. / Southern Lehigh |
Isabel Cardi | Dickinson | So. | Mile | Media, Pa. / Strath Haven |
Sarah House | Dickinson | Jr. | 3000 | Merrimack, N.H. / Merrimack |
Ellie Clawson | Johns Hopkins | Sr. | 5000 | Bellevue, Wash. / Issaquah |
Rachel Wylie | Franklin & Marshall | Jr. | 60 Hurdles | State College, Pa. / State College |
Tess Oberholtzer | Haverford | Jr. | 4 x 200 | Portland, Ore. / Episcopal School |
Jessica Lopez | Haverford | So. | 4 x 200 | South Pasadena, Calif. / Polytechnic School |
Naomi Fukuda | Haverford | Fr. | 4 x 200 | Brookline, Mass. / Brookline |
Jasmine Reed | Haverford | Fr. | 4 x 200 | Easton, Pa. / Easton Area |
Michela Coleman | Ursinus | So. | 4 x 400 | Blue Bell, Pa. / Wissahickon |
Rachel Coleman | Ursinus | So. | 4 x 400 | Blue Bell, Pa. / Wissahickon |
Gabrielle Manto | Ursinus | Sr. | 4 x 400 | Robbinsville, N.J. / Robbinsville |
Brittany Gasser | Ursinus | Sr. | 4 x 400 | Fords, N.J. / Middlesex Cty. Acad. for Allied Health Biosciences |
Molly Hawkins | Haverford | So. | 4 x 800 | Hopkinton, Mass. / Hopkinton |
Griffin Kaulbach | Haverford | So. | 4 x 800 | Philadelphia, Pa. / Germantown Friends |
Jolie Jaycobs | Haverford | Jr. | 4 x 800 | Nantucket, Mass. / Concord Academy |
Sophie Drew | Haverford | Sr. | 4 x 800 | Concord, Mass. / Concord Academy |
Sydney Covitz | Swarthmore | Jr. | DMR | Washington, D.C. / Maret School |
Rose Teszler | Swarthmore | Fr. | DMR | Newton, Mass. / Newton North |
Emma Novak | Swarthmore | So. | DMR | Clinton, N.Y. / Clinton |
Lilly Price | Swarthmore | Jr. | DMR | |
Maya Hammonds | Johns Hopkins | Sr. | High Jump | New Hartford, N.Y. / New Hartford Senior |
Sophia Cortazzo | Johns Hopkins | Jr. | Pole Vault | Warren, N.J. / The Pingry School |
Corrin Ferrizzi | Muhlenberg | Fr. | Long Jump | Pottstown, Pa. / Owen J. Roberts |
Jessica Lopez | Haverford | So. | Triple Jump | South Pasadena, Calif. / Polytechnic School |
Naomi Bronkema | Swarthmore | Jr. | Shot Put | Strasburg, Pa. / Lancaster Mennonite |
Mikaela Bordonaro | Ursinus | Sr. | Weight Throw | New York, N.Y. / Baruch College Campus HS |
Maya Zimmerman | Swarthmore | So. | Heptathlon | Oakland, Calif. / College Prep |
Honorable Mention
Name | School | Class | Event | Hometown / High School |
Jennica Terry | Bryn Mawr | So. | 60 | Hebron, Md. / James M. Bennett |
Chinaza Nwankpa | Johns Hopkins | Fr. | 200 | Darien, Ill. / Hinsdale Central High |
Lauren Holt | Swarthmore | So. | 400 | Broomall, Pa. / Marple Newtown |
Arielle Summitt | Johns Hopkins | Fr. | 800 | Champaign, Ill. / University High School |
Ariel Keklak | Johns Hopkins | So. | Mile | Sudbury, Mass. / Lincoln-Sudbury |
Emily Stahl | Johns Hopkins | Sr. | 3000 | Findlay, Ohio / Findlay |
Sam Levy | Johns Hopkins | Jr. | 5000 | Fayetteville, N.Y. / Fayetteville-Manlius |
Maya Hammonds | Johns Hopkins | Sr. | 60 Hurdles | New Hartford, N.Y. / New Hartford Senior |
Alana Noehrenberg | Muhlenberg | So. | High Jump | Upper Dublin, Pa. / Upper Dublin |
Julie Gonzales | Bryn Mawr | Sr. | Pole Vault | Boerne, Texas / St. Anthony Catholic |
Fiona Flynn | Haverford | Fr. | Long Jump | Cinnaminson, N.J. / Cinnaminson |
Cherease Lamm | Johns Hopkins | Fr. | Triple Jump | Cypress, Texas / Cypress Ranch High |
Kelsey Neff | Johns Hopkins | Fr. | Shot Put | Delmar, N.Y. / Academy of the Holy Names Upper |
Unique Tuberville | Haverford | Jr. | Weight Throw | Warner Robins, Ga. / Westfield School |
Rachel Eaglin | Bryn Mawr | Fr. | Heptathlon | Malden, Mass |
Sportsmanship Team
- Julie Gonzales, Bryn Mawr
- Eryn Nelson, Dickinson
- Emma Steffan, Franklin & Marshall
- Colleen Campbell, Gettysburg
- Julia Smith, Haverford
- Grace Tate, Johns Hopkins
- Samantha Merkel, McDaniel
- Rashida Haye, Muhlenberg
- Simran Khanna, Swarthmore
- Gabby Manto, Ursinus