Scholar-Athletes of the Year
Top Row (from left to right) Brandon Federici, Samantha Wetzel, Daniel Belkin
Bottom Row (from left to right) Jenn Su, Jeff Tse, Julia Portmann, Yoseph Borai
The 2018 Centennial Conference Winter Academic Honorees were announced today. There were seven Scholar-Athletes of the Year, 80 Academic All-Centennial, and 440 Academic Honor Roll honorees.
2018 Centennial Conference Winter Scholar-Athletes of the Year (8)
Scholar-Athletes of the Year are presented to a member of the junior or senior class with the highest cumulative GPA on the All-Centennial team.
Men's Basketball - Brandon Federici *#, Sr., Franklin & Marshall, Joint Studies, Morganville, N.J. / Larenceville School
Women's Basketball - Samantha Wetzel*, Sr., Haverford, Economics, Sicklerville, N.J./St. Joseph's HS
Men's Indoor Track & Field - Daniel Belkin #, Jr., Swarthmore, Physics, Florence, Mass. / Northampton
Women's Indoor Track & Field - Jenn Su, Sr., Johns Hopkins, Biology, Livingston, N.J. / Livingston
Men's Swimming - Jeffrey Tse, Jr., Swarthmore, Economics, Ellicott City, Md. / Centennial
Women's Swimming - Julia Portmann, Jr., Washington College, Biology, Environmental Science, Palatine, Ill. / William Fremd
Wrestling - Yoseph Borai, Jr., Stevens, Toms River, N.J. / Toms River East
#Player/Athlete of the Year in 2018
2018 Winter Academic All-Centennial Team (80)
To be nominated for the Academic All-Centennial Team a student-athlete must receive both All-Conference and Academic Honor Roll honors. Bold indicates Player of the Year; Italics indicates Scholar-Athlete of the Year (PDF Version).
MEN'S BASKETBALL (5)
Brandon Federici, F&M , Sr., Joint Studies, Morganville, N.J. / Lawrenceville School
Kyle Doran, Johns Hopkins , Sr., Mechanical Engineering, Millersville, Md. / Mount Saint Joseph
Michael Gardner, Johns Hopkins , Jr., Economics, New York, N.Y. / Riverdale Country School
Cam Wiley, Swarthmore , Jr., History, Atlanta, Ga. / Marist
Zack Yonda, Swarthmore , Sr., Economics, Berwyn, Pa. / Conestoga
WOMEN'S BASKETBALL (12)
Emma Dorshimer, Gettysburg , Jr., Anthropology, Jenkintown, Pa. / Jenkintown
Ashley Gehrin, Gettysburg , So., Health Sciences, Chester, N.J. / West Morris Mendham
Sierra Berkel, Haverford , Sr., English, Flushing, N.Y. / Townsend Harris
Macy Goldbach, Haverford , Jr., Chemistry, Garnet Valley, Pa. / Garnet Valley
Samantha Wetzel, Haverford , Sr., Economics, Sicklerville, N.J. / St. Joseph's HS
Lillian Scott, Johns Hopkins , Jr., Computer Science, Westfield, N.J. / Westfield
Sophia Way, Johns Hopkins , Jr., Public Health , Kildeer, Ill. / Adlai E. Stevenson
Jasmine Smith, McDaniel , Sr, Biology, Baltimore, Md./Baltimore Polytechnic Institute
Chelsea Gary, Muhlenberg , Sr., Finance/Business Administration, Nazareth, Pa. / Nazareth
Rachel Plotke, Muhlenberg , Sr., Psychology, Woodbridge, Conn. / Hamden Hall Country Day
Brandi Vallely, Muhlenberg , Sr., Media & Communication/Business Admin, Oley Valley, Pa. / Oley Valley
Lydia Konstanzer, Ursinus , So., Biology, Sellersville, Pa. / Pennridge
MEN'S INDOOR TRACK & FIELD (21)
Bryce Descavish, Dickinson , So., Biochemistry/Molecular Bio, Ebensburg, Pa. / Central Cambria
Adam Gamber, Dickinson , So., Mathematics, Greensburg, Pa. / Hempfield
Jack Brower, Haverford , Jr., History, Dewitt, N.Y. / Christian Brothers Academy
Dylan Gearinger, Haverford , Jr., Psychology, Berwick, Pa. / Berwick Area
Greg Morgan, Haverford , Jr., Computer Science, Hollidaysburg, Pa. / Episcopal
Graham Peet, Haverford , Jr., Biology, Vashon, Wash. / The Northwest School
Scott Pollara, Haverford , Jr., Biology, Hingham, Mass. / Hingham
Henry Woods, Haverford , Sr., Philosophy, New York, N.Y. / Dalton School
Eric Alimena, Johns Hopkins , Jr., Biomedical Engineering/Chemical Engineering, Eastchester, N.Y. / Fordham Prep
Vipul Bhat, Johns Hopkins , So., Computer Science, Voorhees, N.J. / Eastern Regional
Hongyi Guan, Johns Hopkins , So., Chemical and Biomedical Engineering, Herndon, Va. / Thomas Jefferson HS for Sci & Tech
Benjamin Huang, Johns Hopkins , Jr., Public Health , Cockeysville, Md. / Dulaney
Ilan Rich, Johns Hopkins , Sr., Applied Math & Statistics, Providence, R.I. / Classical High School
Zachary Shelley, Johns Hopkins , Sr., Economics/International Studies, Glen Rock, Pa. / Susquehannock
Colton Takata, Johns Hopkins , Sr., Biomedical Engineering, Wilmington, Del. / Archmere Academy
Giacomo Taylor, Johns Hopkins , Jr., Materials Science/Engineering, New York, N.Y. / Trinity School
Caleb White, McDaniel , So, Environmental Science, Glen Burnie, Md./Baltimore City College
Anthony Calantoni, Muhlenberg , Sr., Business Administration, Wilson, Pa. / Wilson Area
Matt Polanco, Muhlenberg , So., Mathematics, Westwood, N.J. / Westwood
Daniel Belkin, Swarthmore , Jr., Physics, Florence, Mass. / Northampton
Benjamin Hejna, Swarthmore , Jr., Chemistry, Batavia, Ill. / Batavia
WOMEN'S INDOOR TRACK & FIELD (22)
Kelsey Horowitz, Dickinson , Sr., Environmental Studies, Stow, Mass. / Nashoba Regional
Natalie Suess, Dickinson , So., Economics, New Egypt, N.J. / New Egypt
Kaitlin Muccio, F&M , Jr., BFB: Animal Behavior, River Vale, N.J. / Pascack Valley
Rachel Wylie, F&M , So., Undeclared, State College, Pa. / State College
Danielle DeMichael, Gettysburg , Jr., Organization and Management Studies, Doylestown, Pa. / Central Bucks East
Sarah Rinehart, Gettysburg , Jr., Biology, English, Eldersburg, Md. / Liberty
Sophie Drew, Haverford, Jr., Biology, Concord, Mass. / Concord Academy
Amelia Keyser-Gibson, Haverford , Sr., Biology, Bainbridge Island, Wash. / The Bush School
Katie Sullivan, Haverford , Sr., Biology, Rutherford, N.J. / Rutherford
Erin Brush, Johns Hopkins , Sr., Molecular & Cellular Biology, Mason, Ohio / William Mason
Sophia Cortazzo, Johns Hopkins , So., Global Environmental Change & Sustainability, Warren, N.J. / Pingry School
Helen Girod, Johns Hopkins , Sr., Environmental Engineering, Carlsbad, Calif. / Carlsbad
Rebecca Grusby, Johns Hopkins , So., Chemical and Biomedical Engineering, Newton Center, Mass. / Newton South
Maya Hammonds, Johns Hopkins , Jr., Molecular & Cellular Biology, New Hartford, N.Y. / New Hartford Senior
Jenn Su, Johns Hopkins , Sr., Biology, Livingston, N.J. / Livingston
Catharine Wain, Johns Hopkins , Jr., Chemical and Biomedical Engineering, Basking Ridge, N.J. / Ridge
Jen Beltran, Swarthmore , Sr., Economics, Spanish, Ontario, Calif. / Chaffee
Naomi Bronkema, Swarthmore , So., Pre-major, Strasburg, Pa. / Lancaster Mennonite
Kayla Camacho, Swarthmore , Jr., Engineering, Franklin, Mass. / The Winsor School
Sydney Covitz, Swarthmore , So., Pre-major, Washington, D.C. / Maret School
Lilly Price, Swarthmore , So., Pre-major, Chapel Hill, N.C. / East Chapel Hill
Caroline Buckley, Ursinus , Jr., Biochemistry and Molecular Biology, Lincroft, N.J. / Middletown South
MEN'S SWIMMING (6)
Eric Dietrich-Peterson, F&M , So., Chemistry, Douglassville, Pa. / Clearing House
Ty Dougherty, Gettysburg , Sr., Organization and Management Studies, West Chester, Pa. / Salesianum School (Del.)
Jeff Ragatz, Gettysburg , So., Undeclared, Brookfield, Conn. / Brookfield
Chris Smith, Swarthmore , Jr., Economics & Mathematics, Lexington, Mass. / Lexington
Jeffrey Tse, Swarthmore , Jr., Economics, Ellicott City, Md. / Centennial
Jacob Menzer, Ursinus , So., Biology/Neuroscience, Newark, Del. / Delaware Military Academy
WOMEN'S SWIMMING (8)
Kate Crilly, Gettysburg , So., Undeclared, Shrewsbury, N.J. / Ranney School
Clare Cushing, Swarthmore , So., Pre-major, Colleyville, Texas / Colleyville Heritage
Maggie Eberts, Swarthmore , Sr., Computer Science, West Chester, Pa. / W.C. B Reed Henderson
Clara Baker, Ursinus , Jr., Health & Exercise Physiology, Poughkeepsie, N.Y. / Arlington
Sydney Gundersen, Ursinus , Sr., Health & Exercise Physiology, Reading, Pa. / Exeter
Olivia Tierney, Ursinus , Sr., Mathematics, Broomall, Pa. / Villa Maria
Jenni Clune, Washington College , Sr., Psychology, Biology, Bowie, Md. / Eleanor Roosevelt
Julia Portmann, Washington College , Jr., Biology, Environmental Science, Palatine, Ill. / William Fremd
WRESTLING (6)
Isaac Morales, Johns Hopkins , Jr., Cognitive Science, Gilbert, Ariz. / Highland
Blake Bunce, Merchant Marine, Jr., Maritime Logistics & Security, Trophy Club, Texas / Byron Nelson
Yoseph Borai, Stevens, Jr., Software Engineering, Toms River, N.J. / Toms River East
Troy Stanich, Stevens, So., Mechanical Engineering, Roxbury, N.J. / Roxbury
Christopher Tan, Ursinus, Sr., Economics, Robbinsville, N.J. / Robbinsville
Rexx Hallyburton, Washington and Lee, So., Undeclared, Bishop, Ga./Oconee County
2018 Winter Academic Honor Roll (440)
To be nominated for the Centennial Conference Academic Honor Roll, a student must meet the following criteria: (a) a sophomore or higher in class standing; (b) cumulative GPA of 3.40 or higher.
- Chris Stadler, Haverford, Men's Cross Country, 2013
- Kara McNulty, Gettysburg, Women's Golf, 2014
- Megan Keenan, Ursinus, Field Hockey, 2014
- Brad Brooks, McDaniel, Men's Swimming, 2015
- Sam Yarosh, Haverford, Men's Soccer, 2015
- Sarah Hansen, Gettysburg, Women's Golf, 2016
-
Aileen Reilly, Gettysburg, Softball, 2017
-
Brandon Federici, Franklin & Marshall, Men's Basketball, 2018
-
Daniel Belkin, Swarthmore, Men's Indoor Track & Field, 2018
- Kristen Upton, McDaniel, Women's Soccer, 2016, 2017
- Brandon Federici, Franklin & Marshall, Men's Basketball, 2017, 2018
- Samantha Wetzel, Haverford, Women's Basketball, 2017, 2018