Outstanding Track Performer: Sophia Meehan, Johns Hopkins
Outstanding Field Performer: Osazenoriuwa Ebose, Swarthmore
Outstanding Rookie of the Year: Alyssa Ward, Franklin & Marshall
Scholar-Athlete of the Year: Kelly Riffenburgh, Haverford
Coach of the Year: Don Nichter, Dickinson
FIRST TEAM |
SCHOOL |
CL |
EVENT |
HOMETOWN/HIGH SCHOOL |
Imani Beard |
Dickinson |
So. |
4x100 |
New York, N.Y. / MLK |
Jamie George |
Dickinson |
So. |
4x100 |
Hightstown, N.J. / Peddie School |
Aphnie Germain |
Dickinson |
So. |
4x100 |
Orange, N.J. / Orange |
Amanda Jimcosky (A) |
Dickinson |
So. |
High Jump |
Benton, Pa. / Northwest Area |
Olivia Schumann |
Dickinson |
Sr. |
400 /4x100 |
Manorville, N.Y. / Bishop McGann Mercy |
Rebecca Swisher |
Franklin & Marshall |
Jr. |
Pole Vault |
Lititz, Pa. / Lancaster Catholic |
Katherine Cavanaugh (A) |
Gettysburg |
Jr. |
100 Hurdles |
East Rockaway, N.Y. / Kellenberg |
Sarah Congdon |
Gettysburg |
Fr. |
4x400 |
Sewell, N.J. / Clearview Regional |
Taylor Flatau (A) |
Gettysburg |
Sr. |
4x400 |
Red Lion, Pa. / Red Lion |
Kaitlin McCoubrie (A) |
Gettysburg |
Jr. |
4x400 / Long Jump / Triple Jump |
Malvern, Pa. / Conestoga |
Emily Waddell |
Gettysburg |
So. |
4x400 |
Washington, D.C. / Georgetown Visitation Prep |
Brittany Steele |
Haverford |
So. |
100 |
Riverdale, N.Y. / The Spence School |
Nora Weathers |
Haverford |
Jr. |
1500 |
Peterborough, N.H. / Miss Porters School |
Stephanie Cabral (A) |
Johns Hopkins |
Sr. |
Javelin |
Salem, N.H. / Salem |
Sophia Meehan |
Johns Hopkins |
Jr. |
10K / 5K |
Havertown, Pa. / Haverford |
Claire Lawson (A) |
McDaniel |
Jr. |
400 Hurdles |
McMinnville, Ore. / McMinnville |
Osazenoriuw Ebose |
Swarthmore |
Sr. |
Discus / Shot Put |
Scotch Plains, N.J. / Scotch Plains-Fanwood |
Kate Hannah |
Swarthmore |
So. |
4x800 |
Bellingham, Wash. / Sehome |
Sarah Nielsen (A) |
Swarthmore |
Jr. |
800 / 4x800 |
Reston, Va. / Thomas Jefferson |
Indy Reid-Shaw (A) |
Swarthmore |
So. |
4x800 |
Hillsborough, N.C. / Orange |
Liz Tawa (A) |
Swarthmore |
Sr. |
4x800 |
Ellicott City, Md. / Mount Hebron |
Erin Farrell |
Ursinus |
So. |
200 |
Langhorne, Pa. / Neshaminy |
Emilia Perry (A) |
Ursinus |
Sr. |
Steeplechase |
Osaka, Japan / Sijyonawate |
Krista Snyder (A) |
Ursinus |
Jr. |
Heptathlon |
West Sunbury, Pa. / Moniteau |
SECOND TEAM |
SCHOOL |
CL |
EVENT |
HOMETOWN / HIGH SCHOOL |
Abby Colby |
Dickinson |
Jr. |
Steeplechase |
Birdsboro, Pa. / Mercersburg Academy |
Kristina Link |
Dickinson |
Sr. |
Triple Jump |
Wayne, Pa. / Radnor |
Rikka Olson |
Dickinson |
So. |
Pole Vault |
Harrisburg, Pa. / Bishop McDevitt |
Niomi Phillips |
Dickinson |
Fr. |
Javelin |
Oakmont, Pa. / Riverview |
Sarah Rutkoski |
Dickinson |
Sr. |
10K |
Swarthmore, Pa. / Strath Haven |
Alyssa Ward |
Franklin & Marshall |
Fr. |
High Jump |
Teaneck, N.J. / Tabor Academy |
Katherine Cavanaugh (A) |
Gettysburg |
Jr. |
100 |
East Rockaway, N.Y. / Kellenberg |
Sarah Graham |
Gettysburg |
So. |
Shot Put |
Pottstown, Pa. / The Hill School |
Brittany Steele |
Haverford |
So. |
200 |
Riverdale, N.Y. / The Spence School |
Katie Sullivan |
Haverford |
Fr. |
800 |
Rutherford, N.J. / Rutherford |
Frances Loeb (A) |
Johns Hopkins |
Sr. |
1500 / 5K |
Wynnewood, Pa. / Lower Merion |
Paige Marsh |
Johns Hopkins |
Jr. |
Heptathlon |
Boxford, Ma. / Masconomet Topsfield |
Megan McDonald |
Johns Hopkins |
Jr. |
400 |
Arden, N.C. / TC Roberson |
Michelle Gaykowski |
Muhlenberg |
So. |
Discus |
Califon, N.J. / Voorhees |
Lulu Allen-Waller (A) |
Swarthmore |
So. |
100 Hurdles / 400 Hurdles |
Madison, Wis. / West |
Krista Snyder (A) |
Ursinus |
Jr. |
Long Jump |
West Sunbury, Pa. / Moniteau |
HONORABLE MENTION |
SCHOOL |
CL |
EVENT |
HOMETOWN / HIGH SCHOOL |
Kristina Link |
Dickinson |
Sr. |
High Jump |
Wayne, Pa. / Radnor |
Amanda Jimcosky (A) |
Dickinson |
So. |
Triple Jump |
Benton, Pa. / Northwest Area |
Alyssa Ward |
Franklin & Marshall |
Fr. |
Long Jump |
Teaneck, N.J. / Tabor Academy |
Emily Anderson |
Haverford |
Fr. |
Discus |
Plattsburg, N.Y. / Beekmantown Central |
Mairead Ferry |
Haverford |
Fr. |
100 Hurdles |
Deerfield, Mass. / Frontier Regional |
Maggie Heffernan (A) |
Haverford |
Jr. |
Steeplechase |
Newtown, Mass. / Newtown |
Kelley Riffenburgh (A) |
Haverford |
Sr. |
10K |
South Pasadena, Calif. / Westridge School for Girls |
Bridget Gottlieb |
Johns Hopkins |
Fr. |
5K |
Cupertino, Calif. / Monta Vista |
Megan McDonald |
Johns Hopkins |
Jr. |
400 Hurdles |
Arden, N.C. / TC Roberson |
Tess Meehan |
Johns Hopkins |
So. |
1500 |
Havertown, Pa. / Haverford |
Vanessa Chambers |
Muhlenberg |
Sr. |
200 |
Bethlehem, Pa. / Liberty |
Gwen Remaley |
Muhlenberg |
Fr. |
Shot Put |
Lehighton, Pa. / Leghighton |
Claudia Theriault (A) |
Muhlenberg |
So. |
Pole Vault |
West Deptford, N.J. / West Deptford |
Chastity Hopkins |
Swarthmore |
Sr. |
Heptathlon |
Preston, Md. / Colonel Richardson |
Maggie O'Neil |
Swarthmore |
So. |
Javelin |
Woodbury, Conn. / The Taft School |
Kristen Prijs (A) |
Ursinus |
Jr. |
400 |
Reading, Pa. / Exeter Township |
SPORTSMANSHIP TEAM |
SCHOOL |
CL |
HOMETOWN / HIGH SCHOOL |
Tehzeeb Tyebjee |
Bryn Mawr |
Sr. |
Mumbai, India/Cathedral and John Cannon School |
Kristina Link |
Dickinson |
Sr. |
Wayne, Pa./Radnor |
Livia Meneghin |
Franklin & Marshall |
Sr. |
Scarsdale, N.Y./Eastchester |
Jackie Marotto |
Gettysburg |
Sr. |
Somerset, N.J./Rutgers Prep |
Elizabeth Reikowski |
Haverford |
So. |
Paicines, Calif./San Benito |
Ingrid Johnson |
Johns Hopkins |
Sr. |
Westport, Conn./Staples |
Francesca Aldrich |
Muhlenberg |
Jr. |
Burlington, N.J./George School |
Zoe Cina-Sklar |
Swarthmore |
Sr. |
Eugene, Ore./South Eugene |
Emelia Perry |
Ursinus |
Sr. |
Daiti City, Japan/Shijyonawate |